Co nas ogranicza w drodze do szczęścia?

Spakowano nam bagaż, z którym idziemy przez życie. To od nas zależy, czy będziemy dźwigać ten pakunek, czy przejrzymy zawartość i odrzucimy to, co zbędne. Droga do szczęścia i spokoju może być łatwiejsza i lżejsza, gdy odrzucimy to, co nas ogranicza, przytłacza.

W życiowych walizkach, które każdy z nas posiada, znajdują się doświadczenia i przekonania naszych przodków, ich mądrości życiowe, rozmaite emocje (w tym traumy, lęki, smutki..), zawiedzione nadzieje, niespełnione marzenia i oczekiwania.

Warto uważnie przyjrzeć się sobie i tym bagażom. Spojrzeć wstecz na historie naszego rodu i dostrzec analogię w wydarzeniach z przeszłości z tym, co dzieje się obecnie w naszym życiu, z tym, co my teraz odczuwamy, przeżywamy.

Najczęściej źródła naszych lęków, rozmaitych emocji, problemów leżą w przeszłości. Nasze zahamowania, ograniczenia, przekonania o sobie i świecie nie wzięły się znikąd. One mają swoją genezę w przeszłości przodków lub naszej własnej (dzieciństwie).

Pocieszający jest fakt, że nie musimy być tym obarczeni, możemy wyjść z utartego schematu. Jesteśmy w określony sposób zaprogramowani, ale jest nadzieja na zmianę. Można się z tego uwolnić.

Przede wszystkim należy zmierzyć się z przeszłością i ..odpuścić ją.

Najwięcej problemów przysparzają „prawdy” zasłyszane w dzieciństwie (lub słyszane przez całe życie). Opinie o świecie i o sobie. Jako dorosły możemy je zweryfikować i odrzucić to, z czym się nie zgadzamy, co nas dołuje, ogranicza.

Przykładowe „prawdy”, które mogliście słyszeć to:

 • o niebezpieczeństwach (świat jest zły, ludzie są źli)
 • aktywność, ciekawość świata, poznawanie mogą przynieść ból, krzywdę (zachęta do bierności)
 • negatywne opinie o związkach, o kobietach lub mężczyznach
 • nieufność wobec świata, ludzi ( nie ma prawdziwej miłości, nie ma prawdziwej przyjaźni itp.)
 • negatywnie o bogactwie („pieniądze szczęścia nie dają”)
 • negatywnie o Tobie

Sposoby na pozbycie się zbędnego bagażu

Należy zacząć od odrzucenia tego, co nam nie służy, czego nie chcemy w naszym życiu, co nam się nie podoba. Można zacząć od przekonań na własny temat.

 1. Wypisz na kartce to, co słyszałaś/łeś często na swój temat, a następnie spal ją lub podrzyj i wyrzuć do śmieci
 2. Wypisz na kartce to, co w sobie lubisz, jaki/jaka chcesz być i powtarzaj sobie codziennie jak mantrę (możesz też oprawić w ramkę i powiesić nad łóżkiem :))

Można zrobić tak z innymi aspektami. Zastanów się jak wygląda twoja praca, twoje relacje z ludźmi, twoje życie, twoja sytuacja finansowa, zdrowotna itd. Jak to wygląda teraz, co warto zmienić, jaką widzisz dla siebie przyszłość. Zastanów się jak dane zagadnienie wyglądało w twojej rodzinie (rozważ życie dziadków, a nawet pradziadków ze strony mamy i taty oraz doświadczenia samych rodziców), jak się do tego odnoszono, jakie były problemy w danym obszarze i sposoby radzenia sobie z nimi.

Pomocna jest także medytacja z oddechem lub wizualizacją. Można wyobrażać sobie swoje lęki, problemy, złość, smutki itp., których się pozbywamy umieszczając je na chmurze, wraz z którą odpływają. Pomocna jest też wizualizacja swego wnętrza jako naczynia, które opróżniamy.

4 sposoby odpuszczania wg. Buddy (wg. wykładu Ajahn’a Brahm)

 1. Odpuszczenie przeszłości i przyszłości. Bycie w chwili obecnej, chęć przeżywania życia teraz.
 2. Dawanie bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Im więcej oczekiwań tym mniej radości i przeżywania danej chwili. Przykładowo, medytacja to akt dawania, odpuszczania, opróżniania, a nie działanie skierowane na zysk, by coś osiągnąć.
 3. Posiadanie „teflonowego umysłu”, którego nic się nie trzyma, a który pozwala czuć się wolnym. Płyń przez życie. Nic nie trzeba trzymać, ani przykrych chwil, ani szczęśliwych.
 4. Nigdy nie pozwól, by wiedza stanęła na drodze do prawdy. Wiedza to tylko drogowskazy. Nauczmy się być wolni, widzieć rzeczy takimi jakimi są.

Potęga myśli

Trzeba zrozumieć, że przeszłość nie ma władzy nad nami, a przyszłość zależy od nas samych. Ludzie często nie doceniają potęgi myśli, a tymczasem jest ona ogromna. Jeśli Twoje myśli na ogół są przykre i negatywne istnieje duże prawdopodobieństwo, że czujesz się nieszczęśliwy i spotykają Cię przykrości.

„Twoje myśli zależą tylko od Ciebie. Tylko Ty masz władzę w swoim świecie. Będziesz miał to, na co nastawisz swoją myśl.” Louise Hay

Potęga umysłu

„Mózg jest plastyczny, wciąż się zmienia, przekonfigurowuje swoje łącza zgodnie z nowymi myślami i doświadczeniami. Zbierając myśli i ćwicząc nowy sposób myślenia możemy przekształcić nasze komórki nerwowe i sposób pracy mózgu. Dlatego trenowanie umysłu w celu osiągnięcia szczęścia jest działaniem sensownym i przynoszącym efekty.”

„Głębokie zmiany zawsze zabierają wiele czasu. Przekształcanie umysłu wymaga czasu.”

„Sztuka szczęścia”, Jego Świątobliwosć Dalajlama, Howard C.Cutler

Tym, co nas ogranicza w drodze do szczęścia są błędne przekonania, trzymanie się sztywno utartych schematów (w myśleniu i działaniu), a więc zamknięcie się na nowe możliwości oraz dawanie zbyt dużej uwagi przeszłości lub przyszłości. Nie warto tkwić w błędnych przekonaniach, można wyjść poza utarte schematy myślenia i postępowania. Ćwiczyć swój umysł, pozytywne myślenie i pozytywne działanie. Dysponujemy więc różnymi narzędziami, by pomóc sobie w osiąganiu szczęśliwego i spokojnego życia. Tylko od nas zależy czy i w jaki sposób z nich skorzystamy.

 

 

 

2 thoughts on “Co nas ogranicza w drodze do szczęścia?

 • Reply Izabela Maj 16, 2019 at 4:31 pm

  Przepiękny tekst i bardzo pomocny. Każda z nas ma taki bagaż…

  • Reply justamoments.pl Maj 16, 2019 at 7:37 pm

   Dziękuje bardzo. Cieszy mnie, ze podoba Ci sie tekst i uwazasz go za pomocny. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *