19 książek w 2019 roku

Chciałabym przedstawić Wam listę książek, które w tym roku towarzyszyły mi w podróży do samej siebie, poszerzały moją świadomość, inspirowały, motywowały, pomagały zmieniać sposób myślenia, postrzegania.

Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie. Francis Bacon

Ten rok obfitował w zdobywanie nowej wiedzy, doświadczanie, poznawanie siebie, poznawanie nowych ludzi. To czas wychodzenia ze strefy komfortu, stawiania sobie nowych wyzwań. Podróżowania w głąb siebie, rozwój, dużo czytania, praktykowania jogi. Dokonało się we mnie sporo zmian, zmieniłam się ja i moje relacje z ludźmi, ze światem. Książki w połączeniu z innymi działaniami (w tym np. psychoterapią), które podejmowałam w tym roku wywarły mocny wpływ na mój rozwój i wewnętrzną przemianę jaka wciąż się we mnie dokonuje.

A oto moja lista lektur przeczytanych w 2019 roku:

 1. Smak szczęścia, czyli o dietach, pielęgnacji urody w zgodzie z naturą i szukaniu piękna w sobie, Agnieszka Maciąg

Uwielbiam wszystkie książki pani Agnieszki. Jest w nich niesamowita moc, cudowna, pozytywna energia, dużo mądrości i dobroci. Zawsze moc inspiracji i historii, w których każdy odnajdzie cząstkę siebie i własnych doświadczeń. 

„ […] Przestajemy być świadomi siebie. Stajemy się rozszczepieni, zdezintegrowani, zupełnie zagubieni. A także samotni, ponieważ nie mamy kontaktu z najważniejszą osobą w naszym życiu – ze sobą. Bez tego kontaktu nie jesteśmy w stanie zbudować żadnej, autentycznej relacji z drugim człowiekiem i nie czując siebie, nie widzimy i nie czujemy innych.”

 1. Możesz uzdrowić swoje życie, Louise L. Hay

Dla mnie ta książka okazała się bardzo pomocna i bardzo wartościowa. Autorka w swoim życiu zmagała się z wieloma trudnościami, bolesnymi doświadczeniami, które mocno wpłynęły na jej duchowy rozwój. Jest dowodem na możliwość samoleczenia (pokonała nowotwór) i odnalezienia szczęścia i spokoju niezależnie od tego jaką ilość cierpienia wcześniej przyjęliśmy. Uczy czytelników jak dbać o siebie, odpuszczać przeszłość, pokonywać własne lęki. Jak z pomocą siły woli i umysłu kreować nowego siebie i nowe, lepsze życie.

„Twoje myśli zależą tylko od Ciebie. Tylko Ty masz władzę w swoim świecie. Będziesz miał to, na co nastawisz swoją myśl. […] Zmień myśl, a zmieni się uczucie.”

„Musimy uwolnić się od przeszłości i wybaczyć każdemu. Przeszłość nie ma już władzy nad nami. Było minęło.”

 1. Rozmaryn i róże. Podróż do samej siebie, Agnieszka Maciąg

Opis pięknej podróży dosłownie i w przenośni. Jest to relacja ze wspaniałego wyjazdu do Prowansji przez Ligurię i Lazurowe Wybrzeże, a także podróż do własnego wnętrza. O tym, że warto realizować marzenia i czerpać z każdego doświadczenia życiowego, by uczyć się i rozwijać.

„Jesteś znacznie silniejsza niż ci się wydaje. Ta siła bierze się z delikatności i duchowości, ze współczucia i z łagodności. Ta siła bierze się ze wzrostu wiary w siebie. Czerpię ją z mądrości wszystkich życiowych doświadczeń.”

 1. Wysoko wrażliwi, Elaine N. Aron

Dla mnie jest to szczególna książka i nie przesadzę jeśli powiem, że odmieniła moje życie. Umożliwiła mi zrozumienie swojej natury, konstrukcji psychologicznej, emocjonalnej. Dzięki niej dokonał się zwrot w postrzeganiu samej siebie. Zaczął się proces samoakceptacji, głębszego rozumienia siebie i bycia dla siebie lepszą. Obecnie mam dla siebie dużo więcej zrozumienia i łagodności. Zaczęłam bardziej siebie doceniać i przestałam postrzegać jako jednostkę dziwną, nieprzystosowaną, problemową i wadliwą.

„Jako osoba wysoko wrażliwa nie jesteś wadliwy ani „przewrażliwiony. […] Wrażliwość idzie w parze z ostrożnością, wycofaniem i potrzebą spędzania dodatkowego czasu w pojedynkę. Ponieważ ludzie pozbawieni tej cechy (większość) tego nie rozumieją, postrzegają nas jako nieśmiałych, słabych, zalęknionych lub – co jest największym grzechem – nietowarzyskich.”

 1. Japoński przepis na stuletnie życie, Junko Takahashi

Autorka prezentuje listę sekretów Japończyków na długowieczność, przybliża tradycję i kulturę kraju kwitnącej wiśni. Bardzo przyjemna i ciekawa książka, w której znajdziecie mnóstwo inspiracji, a być może także wdrożycie w codzienną rutynę kilka sprawdzonych sposobów na utrzymanie ciała i umysłu w zdrowiu oraz dobrej kondycji.

„Jeśli spróbujesz, osiągniesz swój cel. Nie dojdziesz do niego, jeśli nie próbujesz.”

 1. Alicja w Krainie Czarów, Lewis Carroll

Niesamowita, zaskakująca, pełna alegorii i metafor. Czytając ją miewałam różne odczucia, myśli, oceny, jednak uważam, że warto ją przeczytać. Ta książka wymaga własnej interpretacji. Być może to właśnie jej nietuzinkowość przyczyniła się do jej sukcesu i sprawiła, że jest tak wyjątkowa.

„Ale po cóż – pomyślała- udawać dwie osoby naraz, kiedy ledwie wystarczy mnie na jedną, godną szacunku osobę.”

 1. Sztuka szczęścia, Dalajlama, Howard C. Cutler

Jest to forma rozmów przeprowadzonych przez psychiatrę Howarda C. Cutlera z Dalajlamą. Dotyczą one różnych zagadnień ludzkiej egzystencji. Ciekawa konfrontacja sposobów myślenia – zachodniego, naukowego z dalekowschodnim, duchowym.

Dla mnie bardzo wartościowa książka. Pomogła mi w rozprawianiu się z przeszłością, w odpuszczeniu żalu i gniewu. Za sprawą kliku zdań dotyczących własnego cierpienia, potrzebie wzięcia części odpowiedzialności za nie, potrzebie zrozumienia drugiego człowieka, odczuwaniu współczucia i nie personalizowaniu własnego bólu otworzyły mi się szerzej oczy, a raczej serce i dużo łatwiej było odpuścić stare, niepotrzebne i toksyczne emocje. Te słowa trafiły widocznie na podatny grunt, dotarły w samo sedno. Najwyraźniej byłam gotowa, by je przyjąć i by odpuścić to, co długo czekało na odpuszczenie.

„Dobrze jest dostrzec „udział własny” w danej sytuacji, zmniejsza to poczucie niesprawiedliwości.”

„Nasi wrogowie dają nam możliwość sprawdzenia się niezbędną do rozwoju.”

 1. Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu, Regina Brett

Książka napisana w oparciu o osobiste, nieraz traumatyczne doświadczenia autorki. Opowiadająca o wygranej walce w nowotworem i walce o siebie, o swoje marzenia i szczęście. Dodająca otuchy, inspirująca. O tym, jak ważne jest pozytywne myślenie i właściwe nastawienie do życia. 

„To wybór, a nie przypadek decyduje o twoim przeznaczeniu. Sam musisz zdecydować ile jesteś wart, jaką odgrywasz rolę w świecie i w jaki sposób nadajesz mu sens.”

 1. Pełnia życia, Agnieszka Maciąg

Autorka dzieli się z czytelnikami historią swoich duchowych poszukiwań, swojej wewnętrznej przemiany. Jest to ogromna dawka nadziei, wiary i miłości. Pokrzepia i motywuje. Gorąco polecam zwłaszcza dla osób zagubionych, poszukujących.

„Wdzięczne serce jest magnesem, który przyciąga cuda.”

„Wciąż więc płynę rzeką życia. Czasem trafiam na mieliznę, czasem na nagłe zawirowania, wzmacniam się, nabieram pokory i znów wracam w odpowiedni nurt, by płynąć lekko. Nieustannie, z radością czekam na to, co będzie dalej.”

 1. Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych, Christel Petitcollin

Kolejna pozycja o wysokiej wrażliwości. Chłonęłam każde słowo i jednocześnie z każdą następną stroną czułam coraz większą ulgę i radość z tego, że ktoś mnie rozumie i takich osób jak ja jest więcej i co najważniejsze jesteśmy wyjątkowi, a wyjątkowość tę należy docenić. 

„Ludzie nadwydajni mentalnie Przeżywają to, co się wokół nich dzieje z niezwykłą intensywnością. Nawet błahy incydent może w ich oczach nabrać niebotycznych proporcji zwłaszcza jeśli naruszają ich system wartości. Doznania, emocje, wrażliwość – wszystko jest spotęgowane. W gruncie rzeczy cały ich system zmysłowy i emocjonalny jest nadwrażliwy.”

 1. Smak zdrowia, Agnieszka Maciąg

W tej książce znajdziecie sporo smacznych i zdrowych przepisów oraz jak zawsze sporo motywacji do pozytywnych zmian we własnym życiu.

„Powinniśmy kwestionować wszystko, to, co odbiera nam moc i wiarę. Dotyczy to również naszych przekonań na temat naszego wieku i naszych możliwości.”

 1. Potęga teraźniejszości, Eckhart Tolle

O tym jak istotna jest obecność w teraźniejszości, uspokojenie umysłu poprzez zrozumienie jego funkcjonowania, o potędze myśli. Filozoficzna, pomocna, ciekawa, inspirująca, w wielu kwestiach (dla mnie) odkrywcza. Polecam wszystkim, a w szczególności osobom, które nie mogą przestać myśleć, analizować, których umysł pracuje wciąż na najwyższych obrotach, a spokój jest czymś upragnionym lecz (jak sądzą) nieosiągalnym.

„Jeśli twoje tu i teraz wydaje ci się nieznośne i cię unieszczęśliwia, masz do wyboru trzy wyjścia: wycofaj się z tej sytuacji, zmień ją albo całkowicie się z nią pogódź.”

 1. Obudź w sobie olbrzyma, Anthony Robbins

Dość obszerna pod względem ilości stron zadrukowanych drobną czcionką, ale i pod względem zawartości merytorycznej. Autor w iście amerykańskim stylu podaje przepisy na szczęśliwe i dostatnie życie. Lektura ciekawa i zachęcająca do zmian sposobu myślenia, dodająca odwagi i motywacji w osiąganiu własnych celów, spełnianiu marzeń. Warto przeczytać choć mnie osobiście nie porwała jej retoryka. Bardziej męczyła mnie ilość rozmaitych historii, które miały być przykładami i wstępem do danego rozdziału, zagadnienia. Często były to zbyt dramatyczne historie, które później pomijałam i czytałam książkę dość pobieżnie z obawy o kolejne drastyczne opisy. Ale to pewnie tylko moja wrażliwa natura się odezwała. Na innych czytelnikach może to w ogóle nie robić wrażenia.

„Sekret sukcesu polega na tym, aby nauczyć się, jak wykorzystywać cierpienie i przyjemność, i jak nie pozwolić, aby cierpienie i przyjemność wykorzystywały ciebie. Jeśli to zrobisz, panujesz nad swoim życiem, jeśli nie, twoje życie panuje nad tobą.”

 1. Miłość. Ścieżki do wolności, Agnieszka Maciąg

Opowiada historię życia autorki w kontekście wewnętrznej transformacji jaką przeszła. O poszukiwaniu szczęśliwego, spokojnego życia. Odnalezieniu swej prawdziwej natury i życia z nią w zgodzie i harmonii. Książka kierowana głównie do kobiet, przypominająca i podkreślająca naszą cudowną rolę jaką pełnimy w świecie. Serdecznie polecam.

„To Ty jesteś światłem. Jeśli lśnisz swoim blaskiem to stajesz się światłem dla twojego mężczyzny i dla twojej rodziny. To w tobie jest życiodajne światło.”

 1. Potęga podświadomości, Joseph Murphy

Bardzo ważna dla mnie książka mówiąca o mocy naszych myśli, które niezwykle silnie wpływają na podświadomość, a ta z kolei ma niesamowitą moc kreacji. Szczególnie warta polecenia.

„Myśl jest zarzewiem akcji. Na nią odpowiednio reaguje podświadomość. Napełnij swój umysł wyobrażeniami harmonii, zdrowia, pokoju i dobrej woli, a w twoim życiu zaczną dziać się cuda.”

 1. Hathapradipika, Maria Marcinkowska-Rosół, Sven Sellmer

Najważniejszy traktat o hatha jodze autorstwa Swatmaramy zawierający cztery rozdziały dotyczące: asan, pranajamy, mudr i technik medytacyjnych.

„Spełnienie osiąga nie bierny, lecz ten, kto jest wierny praktyce.

Przez samo czytanie traktatów nie rodzi się w jodze spełnienie.”

 1. Joga i Ajurweda, Bartosz Niedaszkowski

Obszerna lektura szczegółowo traktująca temat jogi, zarówno w zakresie teoretycznym jak i praktycznym. Sporo w niej wiedzy o ajurwedzie, czyli starożytnej, hinduskiej sztuce leczenia i dbania o zdrowie. Część dotycząca jogi podzielona jest na teorię, historię, filozofię jogi oraz na dział omawiający najważniejsze asany wraz ze zdjęciami, opisem jak wykonać daną pozycję, jakie są przeciwskazania, jakie korzyści i modyfikacje. Szczególnie polecam początkującym nauczycielom jogi, może być też przydatna fizjoterapeutom oraz osobom praktykującym jogę, które chcą pogłębić, usystematyzować lub zweryfikować swoją wiedzę.

 1. Odkryj swoje wewnętrzne dziecko. Klucz do rozwiązania (prawie) wszystkich problemów, Stefanie Stahl

O tym jak istotną rolę w kształtowaniu człowieka ma jego dzieciństwo, jak nas ono zaprogramowało i jak wyrwać się ze schematów, które nas unieszczęśliwiają. W każdym z nas jest Dziecko Cienia i Dziecko Słońca, a autorka pomaga nam je w sobie odnaleźć i nauczyć się radzić z emocjami tak, by żyć szczęśliwie zachowując wewnętrzną równowagę. To książka poszerzająca naszą samoświadomość. Zdecydowanie pomocna i warta przeczytania.

„Głębokie poczucie samotności jest najgorszym stanem duchowym jakiego może doświadczyć człowiek. Jest w nas ogromna tęsknota za akceptacją i przynależnością do wspólnoty.”

 1. Ajurweda w praktyce. Jak współcześnie stosować starożytną sztukę leczenia, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób

Autorzy książki, którzy są znanymi nauczycielami jogi, przybliżają w sposób jasny i zrozumiały najważniejsze założenia ajurwedy, która ma pomóc zachować zdrowie i równowagę w naszym życiu. Podpowiada jak dbać o siebie, jak poczuć się lepiej w swoim ciele i w swoim życiu. Książka zawiera także wskazówki dietetyczne, przykładowe ćwiczenia oddechowe i informacje o ziołolecznictwie.

„Ajurweda to przede wszystkim sposób życia, sposób uczenia się, jak współpracować z naturą i żyć z nią w harmonii, a nie system medyczny.”

Chętnie dowiem się o waszych poleceniach książkowych. 🙂

Piszcie śmiało jaka książka była dla Was przełomowa, najbardziej zaskakująca, odkrywcza, inspirująca lub po prostu taka, która wydaje się dla Was ważna.

6 thoughts on “19 książek w 2019 roku

 • Reply puch ze słów Listopad 22, 2019 at 3:20 pm

  Kilka z nich czytałam o kilku słyszałam A o kilku z nich muszę poczytać 🙂 udany zestaw poleciłaś. A co ja polecam? hmm zapraszam na mój blog tam zawsze jest coś o książkach 😉

  • Reply justamoments.pl Listopad 22, 2019 at 9:23 pm

   Polecam się na przyszłość. 🙂

 • Reply Ula - wmojejnaturze.pl Listopad 23, 2019 at 5:24 am

  Najbardziej z tej listy ciekawią mnie: Poznaj swoje wewnętrzne dziecko i Potęga teraźniejszości. Dzięki za krótkie recenzje.

  • Reply justamoments.pl Grudzień 8, 2019 at 8:51 pm

   Obie polecam. Bardzo wartościowe pozycje.

 • Reply koromar Styczeń 2, 2020 at 12:15 am

  Zaczęłam czytać w tym roku Potęgę teraźniejszości, Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Wolność wyboru, i wyciągnąwszy z nich najważniejsze lekcje, przerywałam je (może to kwestia słomianego zapału albo trudności czytania na komputerze) i zaczęłam czytać Biegnącą z wilkami. Okazała się najbardziej przełomową książką w moim życiu, a jestem dopiero w połowie. Warto zakupić w papierowej wersji żeby można było do niej wracać. Lekcje jakie ze sobą niesie są istotne nie tylko dla kobiet (do których jest kierowana), ale dla wszystkich. Dowiedziałam się z niej jakie są źródła moich problemów emocjonalnych (które oczywiście przekładały się na te zewnętrzne), lepiej siebie rozumiem (i jestem bardziej wyrozumiała nie tylko dla siebie, ale też innych kobiet, czuję, że wiele nas łączy) i uczę się naprawić swój, przez lata uszkodzony instynkt. Mogę Ci też polecić „Kto zabrał mój ser? „- w prosty i krótki sposób uczy najlepszego podejścia w życiu żeby lepiej odnaleźć się w świecie pełnym zmian i być w nim zwycięzcą. Ściskam!

  • Reply justamoments.pl Styczeń 3, 2020 at 8:41 am

   Jakiś czas temu także zaczęłam czytać Biegnącą z wilkami, ale jakoś nie przypadła mi do gustu, jest zbyt mroczna jak dla mnie. Oczywiście są tam cenne wskazówki, pewna mądrość, ale rodzaj retoryki do mnie nie przemawia. Wiele kobiet ją chwali, a więc jest pomocna. Zgadzam się, że słuchanie intuicji i życie w zgodzie z naszą kobiecą naturą jest ważne. Ja także w minionym roku zmieniłam podejscie do siebie i innych, w tym kobiet, które są wspaniałe, wspierajace, mądre i wrażliwe. Dziekuję Ci bardzo za komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *