Człowiek wiecznie nienasycony

Człowiek wiecznie głodny, wiecznie nienasycony. Chciwy i pazerny. Żądny władzy, wpływów, pieniędzy. Rozpanoszył się na Ziemi jak jej władca. Zaślepiony pożądaniem niszczy jej naturalny ekosystem.

Poranek. Oczy sklejone nie chcą się otworzyć. Ciężko jest się obudzić. Ciężko wstać, bo i po co? Nie ma do czego się spieszyć. Czuję w sobie jakąś irytacje. Próbuje dowiedzieć się co jest jej przyczyną. Na początku myślałam, że chodzi o to codzienne gotowanie i zmywanie, od którego już ręce są całe suche, spierzchnięte. Ten obowiązek wykarmienia całej rodziny spoczywający na mnie. Wymyślanie i gotowanie potraw z ograniczonych produktów. Mam ochotę krzyknąć dziś: „Pier..lę, nie robię!”. Wylegiwać się za to cały dzień na słońcu i czytać książkę. Zaczęłam się zastanawiać dlaczego tak się wkurzam na całą tę sytuację. Dlaczego tak drażni mnie ta kwarantanna? Bo irytuje mnie i to bardzo. Irytuje mnie spędzanie w domu całych dni z dziećmi, sprzątanie i gotowanie, niemożność spotkania się z bliskimi, zrobienia zakupów w normalnych warunkach, pojechania nad ukochane jezioro. Nie mogę robić tego, co chcę. Nie mogę żyć normalnie. Jestem ograniczona. Kto o tym do cholery zadecydował?!

No i zaczęło się poszukiwanie winnego..

W ostatnich dniach oglądałam dokumentalne filmy o środowisku. Ich przekaz był dosadny i jednoznaczny. Człowiek to największy szkodnik na tej planecie. A ja właśnie na to się wkurzam. Na tę ludzką głupotę i żądzę władzy, które doprowadziły do degradacji Ziemi i do obecnej sytuacji na świecie, w tym pandemii koronawirusa. Cała frustracja i oburzenie wychodzą ze mnie wzmocnione przymusowym zamknięciem w domu. Siedzimy teraz w swoich domach w strachu, bo człowiek jest wiecznie głodny, wiecznie nienasycony. Ciągle mu mało. Nie wie co to umiar. Zapomniał czym jest szacunek dla Matki Ziemi. Niszczy jej naturalny ekosystem. Przez niego giną rozmaite gatunki zwierząt i roślin. Giną na zawsze. 

Dawniej człowiek czuł respekt przed Naturą. Dzikim i nieposkromiony światem przyrody. Uczył się jak z nim koegzystować, jak go szanować, jak z niego korzystać, by przetrwać. Bał się dzikich zwierząt. 

A jak wygląda świat dziś? Człowiek ujarzmił dziką przyrodę. Stał się jej panem i władcą. Wycina lasy deszczowe pod uprawy i hodowle zwierząt. Zwierzęta stały się towarem, produktem. Człowiek nie liczy się z nimi. Wykorzystuje je na masową skalę, bez szacunku, bez czci jaką dawniej im okazywano. Prawie nie istnieją zrównoważone hodowle, uprawy czy rybołówstwo.

Dodatkowo, te durne wyścigi zbrojeń, walki o wpływy, wojny.. Kto więcej, kto szybciej. Kto pierwszy wymyśli nowy rodzaj broni masowej zagłady. I po co to wszystko? Do czego to prowadzi? 

A teraz płacz i lament. Może więc pora się otrząsnąć, otworzyć oczy na stan w jakim jest nasza Ziemia, przyjrzeć się naszym działaniom i wprowadzić niezbędne zmiany.

Bo jak się dziś okazuje, te jachty na Lazurowym Wybrzeżu, wille na całym świecie, prywatne odrzutowce i złote sedesy nie uchronią cię, człowieczku marny. Nie uchronią ani przed chorobą, ani przed śmiercią. Nie jesteś Bogiem, choć tak Ci się przez chwilę wydawało. Nie jesteś władcą życia i śmierci, choć bardzo byś chciał. Twoje istnienie jako gatunku na Ziemi nie jest wcale taką oczywistością i koniecznością jak ci się wydaje. Powiem więcej, dla przyrody byłoby nawet lepiej gdybyś zniknął i przestał jej dalej szkodzić.

Polecam dokumenty na Netflix:

„Terra”

„Nasza Planeta”

6 thoughts on “Człowiek wiecznie nienasycony

 • Reply LOVE YOUR HEALTHY LIFE marzec 25, 2020 at 6:41 pm

  Ja się nie wkurzam. Nadal jestem wdzięczna za czas. Wykorzystuje go na zaległości, które miałam przez jego brak. Pisząc, że człowiek wszystko niszczy masz pewnie na myśli każdego z nas, bo każdy z nas w tym świecie funkcjonuje. Abyś mogła iść do sklepu, musi tam ktoś pracować, musi być też towar, żeby był towar muszą być fabryki, że nie wspomnę o hodowlach zwierząt na ubój itd. Dopóki będzie popyt, będzie tez podaż. Może to jest czas, który ma nam pokazać, że można żyć inaczej. Jak kiedyś. Ale sama widzisz po sobie, że to niemożliwe. Większość tęskni za dawnym życiem. Nie wiem czemu ja nie…
  Pozdrawiam mocno i życzę spokoju. Ducha 😘

  • Reply justamoments.pl marzec 26, 2020 at 7:27 am

   wiesz, jestem tylko człowiekiem i emocje są częścią mnie. Nie jestem tylko oazą spokoju. Jeśli się pojawiają emocje obserwuję i dociekam skąd pochodzą i co się za tym kryje. Oczywiście każdy z nas dokłada cegiełkę do niszczenia świata. Jednak to nie ja wycinam lasy deszczowe, nie ja wydaje rozkazy o wojnach, czy zbrojeniach, tworzeniu broni masowej zagłady. Nie ja stawiam fabryki i nie ja wycinam lasy pod fermy lub uprawy.Nie ja zabijam zwierzęta rzadkich gatunków pod kły i inne trofea. Rozwój jest nieunikniony ale można to przeprowadzać mądrzej i w sposób bardziej zrównoważony. Pozdrawiam CIe Iza

 • Reply Ula - wmojejnaturze.pl marzec 27, 2020 at 8:15 am

  Tak, mnie też denerwuje ta ludzka zachłanność i brak pokory wobec natury. To droga donikąd… Nie wiem, na ile sytuacja z koronawirusem jest tego wynikiem, ale jestem przekonana, że nie szanując odwiecznych praw rządzących światem, sami sobie robimy krzywdę…

  • Reply justamoments.pl marzec 31, 2020 at 5:12 pm

   Dokładnie. Tez tak uważam. Dziękuję Ula za komentarz. Uściski dla Ciebie.

 • Reply puch ze słów marzec 30, 2020 at 8:22 pm

  Ludzie ludziom zgotowali ten los. Zawsze tak jest… II wojna światowa niczego nie nauczyła… My dziś po 2 tyg takiego życia mamy dosyć, a co mieli powiedzieć ci którzy żyli 5 lat w czasie wojny? Nie wiem… Brak mi słów. Nie doceniamy tego co proste nie doceniamy siebie nawzajem nie doceniamy zwyczajności, która jest piękna i potrzebna… Kolejna nauczka… Natura sobie bez nas poradzi my bez natury nie. Spokojnych dni i nocy życzę 😚

  • Reply justamoments.pl marzec 31, 2020 at 5:14 pm

   Tak masz rację Kochana. A cała ta sytuacja to jest trochę tak jakby echa wojny się odzywały. Wszystkiego dobrego dla Ciebie. Miejmy nadzieję, że wyjdziemy z tego silniejsi i mądrzejsi. Uściski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *