5 ważnych dla mnie mantr

„Te starożytne, pierwotne dźwięki są językiem ciała o konkretnej wibracji i precyzyjnym działaniu, komunikują się ze świadomością, wewnętrznym strumieniem (Naad), który łączy człowieka z Nieskończonością.”

Mantra – fala umysłu.

Moja przygoda z mantrami zaczęła się jakieś półtorej roku temu od RaMaDaSa w wykonaniu Snatam Kaur. Następnie ściągnęłam na telefon cały album mantr w wykonaniu tej artystki pt. „Mantras for Divine Grace”. Towarzyszyły mi codziennie przez kilka dobrych miesięcy. Potem słuchałam ich sporadycznie. Jakiś czas temu znów wróciłam nie tylko do słuchania, ale i codziennego śpiewania mantr. Jest to pewnego rodzaju rytuał, ale też dzięki nim czuję się po prostu lepiej. Przez moje ciało przechodzi wibracja przez co mogę uwolnić np. emocje. 

Ra Ma Da Sa 

Ra Ma Da Sa

Sa Say So Hung

Jest to jedna z potężniejszych mantr. Uzdrawiająca (na różnych poziomach fizycznym, duchowym, emocjonalnym) i otwierająca serce. Wypełniająca miłością i spokojem. Pomagająca także uzdrowić relacje międzyludzkie.

Znaczenie:

Ra – Słońce

Ma – Księżyc

Da – Ziemia

Sa – bezosobowa Nieskończoność

Sa – bezosobowa Nieskończoność

Say – Duch, Energia

So – nasza manifestacja, poczucie połączenia

Hung – doświadczanie Nieskończoności, siebie i prawdy

To dla mnie podstawowa mantra. Śpiewam ją rano po zakończeniu praktyki jogi. Następnie pozostaję jeszcze chwilę w medytacji. 

Pierwszy raz zetknęłam się z nią gdy bardzo potrzebowałam podnieść swoje wibracje i poczuć spokój, ukojenie. Byłam wtedy po sesji z moją terapeutką i oczyszczałyśmy tego dnia bolesny temat. Uwolniłyśmy wtedy sporo bólu i lęku. Jednak byłam nadal w emocjach, a lęk jeszcze wychodził ze mnie. Wtedy usiadłam na łóżku w sypialni, zapaliłam świecę i zaczęłam medytować. Pociły mi się straszliwie dłonie i stopy, a na plecach czułam chłód. W ten sposób oczyszczałam się, wychodziły stare lęki. Nie czułam się komfortowo. Nie wiem dlaczego i w jaki sposób, ale przyszła wtedy do mnie mantra. Włączyłam ją w telefonie i zaczęłam śpiewać. Po zakończeniu czułam się spokojniejsza i lżejsza. Poprzednie odczucia w ciele zniknęły. Czułam się pokrzepiona. Jakby ktoś zapewnił: „będzie dobrze”. Otworzyłam okna w pokoju na oścież i dokładnie wywietrzyłam pomieszczenie, tak żeby uleciało wszystko co ze mnie emocjonalnie wyszło. 

Polecam tę mantrę na początek dnia, ale także w każdym jego momencie gdy potrzebujemy wsparcia, czujemy się osłabieni. Ta mantra może lecieć jako tło w domu podczas naszych codziennych aktywności, a zwłaszcza podczas gotowania. Posiłki będą smaczne, wypełnione miłością i dobrą energią. 

Polecam także Ra Ma Da Sa Healing w wykonaniu Ajeet Kaur. To balsam na moją duszę. Często puszczam ją sobie na dobranoc, przed zaśnięciem. Działa jak najlepsza kołysanka. 🙂 

Mul mantra

Ek ong kaar, Sat naam, Karataa purakh,

Nirbho, Nirvair, Akaal moorat, Ajoonee, Saibhang

Guru prasaad, Jap!

Aad such, Jugaad such, Hai bhee such, Nanak hosee bhee such

Kolejną mantrą, na którą natrafiłam była Mul Mantra zwana „mantrą korzenia”. Daje nam ona doświadczenie głębi naszej duszy, ukierunkowuje w stronę Boga/Źródła/Najwyższej Jaźni/Prawdy.

Poszerza naszą kreatywność i nawiguje do działania zgodnie z naszym przeznaczeniem/powołaniem. Nie pamiętam jak to się stało, że na nią natrafiłam.  Czy gdzieś o niej przeczytałam, czy I-tunes podpowiedziało..? Przez długi czas była to moja ulubiona mantra. Słuchałam i śpiewałam ją na okrągło. Włączałam już rano w samochodzie odwożąc dzieci do szkoły. Bardzo ze mną rezonowała. Choć jej znaczenie poznałam później, moja dusza widocznie czuła ją i rozumiała doskonale. 

Oznacza ona: Jest jeden Bóg (Najwyższa Istota), Prawda to jego imię, Twórca (Kreator), Nieustraszony, Bez nienawiści, Ponadczasowy w formie, Nieucieleśniony, Samowystarczalny, znany dzięki Łasce Guru

Chattr Chakkr Vartee

Chattra Chakkra Vartee

Chattra Chakkra Bhugatay

Suyambhav Subhang Sarab Daa Saraab Jugatay

Dukalan Pranasee, Diaalang Saroopay, Sadaa Ang Sangay

Abhangang Bibhutaay

To mantra dodająca odwagi i śmiałości. Rozpuszczająca lęki, strach przed zmianą. Pomaga przywrócić panowanie nad sobą, wewnętrzną równowagę. Dodaje pewności i wiary w siebie. Usuwa wątpliwości, niepokój. Odkryłam ją słuchając „Mantras for Divine Grace”. Od razu „wpadła mi w ucho”. Poczułam ją zanim poznałam jej znaczenie. Po raz kolejny jak w przypadku Mul Mantry moja dusza wiedziała czego jej potrzeba. Wierzcie lub nie, ale ja naprawdę czułam się lepiej po tej mantrze. Czasem słuchałam jej lub śpiewałam ją kilka razy pod rząd. Te dwie mantry były moimi ulubionymi. W tamtym czasie bardzo ich potrzebowałam, ponieważ był to czas w moim życiu dużych zmian, częstego wychodzenia poza strefę komfortu. Zmieniałam swój styl życia, wchodziłam na ścieżkę poszukiwań samej siebie, swojego powołania. Te dwie mantry pomagały mi w tym procesie. Teraz słucham ich rzadziej, ale nadal bardzo je lubię.

Aad Guray Nameh

Aad Guray Nameh, Jugaad Guray Nameh, Sat Guray Nameh, Siri Guru Dav-vay Nameh.

Początkowo bolała mnie głowa podczas śpiewania jej. Wzrastało ciśnienie krwi w skroniach, w czaszce. Odpuściłam więc sobie na jakiś czas skoro mi nie służyła. Powróciłam do niej jakiś czas później i stwierdziłam, że nie odczuwam bólu ani żadnego dyskomfortu podczas śpiewania, więc także włączyłam ją do repertuaru. Często słucham jej na samym początku podróży, ponieważ jest to mantra ochronna.

Ardas Bhaee 

Ardas Bhaee, Amar Das Guru, Amar Das Guru, Ardas Bhaee, Ram Das Guru, Ram Das Guru, Ram Das Guru, Sachee Sahee 

Jest to mantra modlitewna scalająca różne sfery życia człowieka (ciało, umysł, duszę). Recytując ją wprowadzamy się w stan spokoju, harmonii i radości. Bardzo ją lubię i także była swego czasu często przeze mnie śpiewana. Nadal do niej wracam, bo działa na mnie niezwykle kojąco.

Drugi wpis o mantrach już wkrótce. Wraz z moim rozwojem zmienia mi się chyba gust, upodobanie, zapotrzebowanie na różne mantry. Co jakiś czas odkrywam coś nowego i zakochuję się w tym, więc niebawem podzielę się kolejnymi odkryciami.

5 thoughts on “5 ważnych dla mnie mantr

 • Reply puch ze słów czerwiec 10, 2020 at 8:19 pm

  Bardzo dziękuję za ten wpis <3

  • Reply justamoments.pl czerwiec 14, 2020 at 7:46 pm

   Bardzo proszę Kochana.

 • Reply Ania wrzesień 23, 2020 at 1:06 pm

  Cudowna muzyka, naprawdę, bardzo mnie uspokaja, poprawia nastrój, dosłownie mega mi się poprawiło samopoczucie 🙂 dosłownie w ciągu pierwszych kilku taktów 🙂 Dziękuję. Jeśli znasz jeszcze jakieś inne piękne mantry z muzyką to podeślij jeśli możesz jakieś linki 🙂 .

  • Reply justamoments.pl wrzesień 27, 2020 at 8:44 am

   Cieszę się że ci się spodobały moje propozycje mantr. 🙂
   Oczywiscie jest ich więcej. Zobacz mantry w wykonaniu Snatam Kaur, Ajeet Kaur i Jai Jagdeesh

 • Reply Monika Kudryk październik 8, 2020 at 6:27 pm

  Moje ulubione to Ra Ma Da Sa, Aad Guray Nameh, Ek ong kar , Sa Ta Na Ma. Jeszcze jest taka na uzdrowienie relacji z mężczyzną So Purkh.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *